The Oppo Reno15 F 5G is designed as a mid-range smartphone released on February 2026. Key highlights include a high-resolution camera system and a smooth 120Hz Smart Adaptive Refresh display. Its price in the Philippines starts at ₱23,999. It comes in options like 12GB + 256GB and 8GB + 128GB. Explore its full specifications and features below.
+ Compare
OPPO Reno15 F 5G Full Specifications
| Brand | Oppo |
| Model | Reno15 F 5G |
| Release Date | February 2026 |
| Status | Available |
| SIM Type | Dual Nano-SIM + eSIM support |
| Price | ₱23,999 |
Additional Oppo Reno15 F 5G General information is listed above.
| Dimensions | 158.18×74.93×8.14 mm (Twilight Blue/Afterglow Pink) / 8.27 mm (Aurora Blue) |
| Weight | 195g (Twilight Blue) / 202g (Aurora Blue) |
| Build Material | Velvet Glass-feel back (Twilight/Pink), Aerospace-grade Aluminum frame, AGC DT-STAR D+ protection. |
| Water & Dust Resistance | IP69 (Dust tight and protected against high-pressure water jets/steam cleaning) |
| Colors | Aurora Blue, Afterglow Pink, Twilight Blue |
Includes dimensions, weight, materials, colors and overall build quality.
| Screen Size | 6.57 inches |
| Display Type | AMOLED (1.07 Billion Colors) |
| Resolution | FHD+ (2372×1080 pixels) |
| Refresh Rate | 120Hz Smart Adaptive Refresh |
| Aspect Ratio | 19.8:9 |
| Pixel Density (PPI) | 397 PPI |
| Brightness | 600 nits (typical) / 1,400 nits (Peak) |
| Protection | AGC DT-STAR D+ |
Covers screen size, resolution, refresh rate, and display technology.
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 (4nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.2 GHz Cortex-A78 & 4×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| RAM Options | 8GB / 12GB LPDDR4X (Up to 12GB Virtual RAM expansion) |
| Internal Storage Options | 256GB / 512GB (UFS 3.1) |
| Expandable Storage | Yes, up to 2TB via microSD |
Includes chipset, CPU, GPU, RAM, and overall performance capability.
| Operating System | Android 16 |
| UI / Skin | ColorOS 16.0 |
| Special Features | AI HyperBoost 2.0 (Gaming), AI Mind Space, Splash Touch (use with wet hands), and 50-Month Fluency Protection. |
Covers operating system, user interface, and additional smart features.
| Main Camera | 50 MP, f/1.8, PDAF, OIS |
| Secondary | 8 MP (Ultra-wide, 112°) + 2 MP (Macro) |
| Features | AI Portrait Glow, Night Mode, Photo Popout, Underwater Mode, 4K Video. |
| Video Recording | 4K @ 30fps, 1080p @ 60/30fps |
| Front Camera | 50 MP, f/2.0 (Ultra-wide, 100° FOV), AF |
| Front Camera Features | AI Portrait Retouching, 4K Selfie Video, Dual-view video. |
| Front Video Recording | 4K @ 30fps, 1080p @ 30fps |
Details the camera system, sensors, video capabilities, and shooting features.
| Speakers | Dual Stereo Speakers |
| Audio Features | Hi-Res Audio, 300% Ultra Volume Mode |
| 3.5mm Jack | No (Type-C audio supported) |
| Video Formats Supported | MP4, MKV, HEVC, AVI, 3GP |
Details audio quality, speakers, and supported media formats.
| Network | 5G / 4G LTE / 3G / 2G |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | 5.1 (LE, aptX HD, LDAC) |
| GPS | Dual-band GPS, GLONASS, Galileo, Beidou, QZSS |
| NFC | Yes |
| IR Blaster | No |
| USB | USB Type-C (OTG) |
Lists network support, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, and other connectivity options.
| Fingerprint Sensor | In-display Optical |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Proximity, E-Compass, Color Temperature Sensor |
Includes fingerprint, face unlock, and built-in sensors.
| Battery Capacity | 7,000mAh (High-density Silicon-Carbon) |
| Charging Type | Wired |
| Charging Speed | 80W SUPERVOOC Flash Charge (1% to 100% in ~64 mins) |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | Yes (Wired) |
Shows battery capacity, charging speed, and power-related features.
How much is the OPPO Reno15 F 5G in the Philippines?
The OPPO Reno15 F 5G price in the Philippines starts at ₱23,999, depending on the variant and retailer.
OPPO Reno15 F 5G Variants
| Availability | Available at OPPO Official Stores, Shopee, and Lazada starting late February 2026. |
Prices may vary depending on seller, promotions, and stock availability.
OPPO Reno15 F 5G Price in the Philippines
The OPPO Reno15 F 5G is priced at ₱23,999 in the Philippines and was released on February 2026. It is currently available in official Oppo stores, authorized retailers such as Shopee, Lazada and Tiktok, official online stores such as Shopee, Lazada.














