Select up to 2 devices
Selected Device

OnePlus 12R
OnePlus 12R vs (Specs, Price & Features)
Compare OnePlus 12R vs side by side to find out which is better. Discover differences in specifications, price, performance, camera, battery, and more to find the best smartphone for your needs in the Philippines.
| Specs | OnePlus 12R |
|---|---|
| General | |
| Brand | Oneplus |
| Model | 12R |
| Release Date | April 18, 2024 |
| Status | Available |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Price | ₱43,990 |
| Build & Design | |
| Dimensions | 163.3 x 75.3 x 8.8 mm |
| Weight | 207 g |
| Build Material | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), Aluminum frame, Glass back |
| Water & Dust Resistance | IP64 |
| Durability | - |
| Colors | Cool Blue, Iron Gray |
| Display | |
| Screen Size | 6.78-inch |
| Display Type | LTPO4 AMOLED (ProXDR Display) |
| Resolution | 1264 x 2780 pixels (1.5K) |
| Refresh Rate | 1-120Hz (Dynamic) |
| Aspect Ratio | 19.8:9 |
| Pixel Density (PPI) | 450 PPI |
| Brightness | 1600 nits (HBM), 4500 nits (Peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Performance | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1 x 3.2 GHz Cortex-X3 & 2 x 2.8 GHz Cortex-A715 & 2 x 2.8 GHz Cortex-A710 & 3 x 2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| RAM Options | 16GB LPDDR5X |
| Internal Storage Options | 256GB UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| Software & Features | |
| Operating System | Android 14 |
| UI / Skin | OxygenOS 14 |
| Special Features | Trinity Engine (Software optimization), Alert Slider, HyperTouch, AI Eraser, Cryo-velocity Cooling System. |
| Camera | |
| Main Camera | 50MP Sony IMX890 (f/1.8, OIS, PDAF) |
| Secondary | 8MP Ultra-wide (f/2.2, 112˚) + 2MP Macro (f/2.4) |
| Features | HDR, Panorama, Nightscape, Pro Mode, Movie Mode |
| Video Recording | 4K @ 30/60fps, 1080p @ 30/60/120/240fps (gyro-EIS, OIS) |
| Front Camera | 16MP (f/2.4) |
| Front Camera Features | HDR, Face Unlock, Nightscape Selfie |
| Front Video Recording | 1080p @ 30fps (gyro-EIS) |
| Audio & Multimedia | |
| Speakers | Dual Stereo Speakers |
| Audio Features | Dolby Atmos®, Hi-Res Audio, Noise cancellation |
| 3.5mm Jack | No |
| Video Formats Supported | 3GP, MP4, MKV, WEBM, TS, M2TS |
| Connectivity | |
| Network | 5G (SA/NSA), 4G LTE, 3G, 2G |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/ax/be), dual-band |
| Bluetooth | 5.3 (aptX HD, LDAC, LHDC) |
| GPS | Dual-band (L1+L5) GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| IR Blaster | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors & Security | |
| Fingerprint Sensor | In-display (Optical) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Color Temperature Sensor |
| Battery | |
| Battery Capacity | 5,500 mAh |
| Charging Type | Wired |
| Charging Speed | 100W SUPERVOOC (1-100% in ~26 minutes) |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
| Price & Availability | |
| Variants (RAM/Storage + Price) | 16GB + 256GB ₱43,990 |
| Availability | Available at official OnePlus and OPPO stores, Shopee, Lazada, and authorized retailers nationwide. |

