Select up to 2 devices
Selected Device

realme 15 Pro 5G
realme 15 Pro 5G vs (Specs, Price & Features)
Compare realme 15 Pro 5G vs side by side to find out which is better. Discover differences in specifications, price, performance, camera, battery, and more to find the best smartphone for your needs in the Philippines.
| Specs | realme 15 Pro 5G |
|---|---|
| General | |
| Brand | Realme |
| Model | 15 Pro 5G |
| Release Date | September 16, 2025 |
| Status | Available |
| SIM Type | Dual Nano-SIM slots |
| Price | ₱27,999 |
| Build & Design | |
| Dimensions | 162.26 x 76.15 x 7.79 mm |
| Weight | 187g |
| Build Material | Glass front (Gorilla Glass 7i), Aluminum frame, Ultra-leather 2.0 or Glass back |
| Water & Dust Resistance | IP68 / IP69 (Ultimate Waterproof & High-pressure resistance) |
| Durability | - |
| Colors | Flowing Silver, Velvet Green, Silk Purple, Dragonfire Black (GoT Edition) |
| Display | |
| Screen Size | 6.8-inch |
| Display Type | 144Hz HyperGlow 4D Curve+ AMOLED |
| Resolution | 1280 x 2800 (1.5K+) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density (PPI) | 450 PPI |
| Brightness | 1800 nits (HBM) / 6500 nits (Peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i / ArmorShell™ Protection |
| Performance | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 (4nm) |
| CPU | Octa-core (up to 2.8 GHz) |
| GPU | Adreno GPU @1150MHz |
| RAM Options | 8GB / 12GB (LPDDR4X) + Up to 14GB Dynamic RAM |
| Internal Storage Options | 256GB / 512GB (UFS 3.1) |
| Expandable Storage | No |
| Software & Features | |
| Operating System | Android 15 |
| UI / Skin | realme UI 6.0 |
| Special Features | AI Edit Genie, AI Party Mode, AI Gaming Coach, GT Boost, Infrared Remote Control, AirFlow VC Cooling (7000mm²). |
| Camera | |
| Main Camera | 50MP Sony IMX896 (f/1.8, OIS, 24mm) |
| Secondary | 50MP Ultra-wide (f/2.2) + 50MP Telephoto (on select regional variants/GoT edition) |
| Features | All-Lens 4K 60fps, AI HyperRAW, Nightscape Portrait, Starry Mode, Tilt-Shift |
| Video Recording | 4K @ 60fps / 30fps, 1080p @ 60fps / 30fps |
| Front Camera | 50MP (f/2.4) |
| Front Camera Features | 4K 60fps Selfie, AI Skin Tone Restoration, Underwater mode |
| Front Video Recording | 4K @ 60fps, 1080p @ 60fps |
| Audio & Multimedia | |
| Speakers | Dual Stereo Speakers |
| Audio Features | Hi-Res Audio, Dolby Atmos® |
| 3.5mm Jack | No |
| Video Formats Supported | MP4, MKV, AVI, 3GP, WEBM |
| Connectivity | |
| Network | 5G (SA/NSA), 4G LTE, 3G, 2G |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (2.4/5GHz) |
| Bluetooth | 5.4 |
| GPS | GPS, Beidou, GLONASS, Galileo, QZSS |
| NFC | Yes (360° NFC) |
| IR Blaster | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Sensors & Security | |
| Fingerprint Sensor | In-display Optical Fingerprint |
| Face Unlock | AI Face Unlock |
| Sensors | Magnetic Induction, Light, Proximity, Gyro-meter, Acceleration |
| Battery | |
| Battery Capacity | 7,000 mAh (Titan Battery) |
| Charging Type | Wired |
| Charging Speed | 80W Ultra Charge |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | Yes (Wired) |
| Price & Availability | |
| Variants (RAM/Storage + Price) | 12GB + 256GB ₱27,999 12GB + 512GB ₱30,999 |
| Availability | Available at realme concept stores, Shopee, TikTok Shop, and Lazada. |

