Select up to 2 devices
Selected Device

OPPO Find X9
OPPO Find X9 vs (Specs, Price & Features)
Compare OPPO Find X9 vs side by side to find out which is better. Discover differences in specifications, price, performance, camera, battery, and more to find the best smartphone for your needs in the Philippines.
| Specs | OPPO Find X9 |
|---|---|
| General | |
| Brand | Oppo |
| Model | Find X9 |
| Release Date | November 2025 |
| Status | - |
| SIM Type | Dual Nano-SIM + eSIM support |
| Price | ₱69,999 |
| Build & Design | |
| Dimensions | 156.98 x 73.93 x 7.99 mm |
| Weight | 203g |
| Build Material | Gorilla Glass 7i front, Aerospace-grade Aluminum frame, Glass back; IP66/IP68/IP69 rated |
| Water & Dust Resistance | - |
| Durability | - |
| Colors | Titanium Grey, Space Black, Velvet Red |
| Display | |
| Screen Size | 6.59-inch |
| Display Type | Flexible AMOLED (10-bit, 1.07B colors, ProXDR) |
| Resolution | 1.5K (2760 x 1256 pixels) |
| Refresh Rate | 120Hz Adaptive |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density (PPI) | - |
| Brightness | - |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i / Crystal Shield Glass |
| Performance | |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9500 (3nm) |
| CPU | Octa-core (Up to 4.21 GHz) |
| GPU | ARM Mali-G925 MC12 |
| RAM Options | 12GB / 16GB LPDDR5X |
| Internal Storage Options | 256GB / 512GB UFS 4.1 |
| Expandable Storage | No |
| Software & Features | |
| Operating System | Android 16 with ColorOS 16 |
| UI / Skin | ColorOS 16 |
| Special Features | Snap Key (Dedicated camera button), AI Mind Space, Rainproof Touch (wet hand usage), AI Eraser 2.0. |
| Camera | |
| Main Camera | 50MP Sony LYT-808 (f/1.6, OIS) |
| Secondary | 50MP Periscope Telephoto (f/2.6, OIS, 3x Optical) + 50MP Ultra-Wide (f/2.0, 120° FOV) |
| Features | Hasselblad Master Mode, XPAN, True Color Sensor, 4K 120fps Dolby Vision, 120x Digital Zoom |
| Video Recording | 4K @ 120/60/30fps, 1080p @ 240fps (Slo-mo) |
| Front Camera | 32MP (f/2.4) |
| Front Camera Features | AI Beauty, HDR, Night Mode, Portrait |
| Front Video Recording | 4K @ 60/30fps |
| Audio & Multimedia | |
| Speakers | Dual Stereo Speakers |
| Audio Features | Hi-Res Audio, Dolby Atmos, Holographic Audio |
| 3.5mm Jack | No |
| Video Formats Supported | MP4, MKV, AVI, WEBM, HEVC |
| Connectivity | |
| Network | 5G (SA/NSA), 4G LTE, 3G, 2G |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | 5.4 |
| GPS | Dual-band GPS, GLONASS, BDS, Galileo, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes (Multifunctional) |
| IR Blaster | Yes |
| USB | Type-C 3.2 Gen 1 |
| Sensors & Security | |
| Fingerprint Sensor | In-display Ultrasonic |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Spectral Sensor, Laser Focus, Color Temp, Gyro, E-compass, Accelerometer |
| Battery | |
| Battery Capacity | 7,025mAh (Titanium-Silicon Glacier Battery) |
| Charging Type | USB Type-C 3.2 |
| Charging Speed | 80W SUPERVOOC |
| Wireless Charging | 50W AIRVOOC |
| Reverse Charging | 10W Reverse Wired/Wireless |
| Price & Availability | |
| Variants (RAM/Storage + Price) | - |
| Availability | OPPO Brand Stores, Shopee, Lazada, and Globe/Smart Postpaid plans. |

