Select up to 2 devices
Selected Device

OPPO A6 Pro 5G
OPPO A6 Pro 5G vs (Specs, Price & Features)
Compare OPPO A6 Pro 5G vs side by side to find out which is better. Discover differences in specifications, price, performance, camera, battery, and more to find the best smartphone for your needs in the Philippines.
| Specs | OPPO A6 Pro 5G |
|---|---|
| General | |
| Brand | Oppo |
| Model | A6 Pro 5G (CPH2799) |
| Release Date | November 2025 |
| Status | - |
| SIM Type | Dual Nano-SIM |
| Price | ₱15,999 |
| Build & Design | |
| Dimensions | 158.20 x 75.02 x 8.00 mm |
| Weight | 185g |
| Build Material | AGC DT-Star D+ glass front, High-strength polymer frame; IP66/IP68/IP69 and MIL-STD-810H rated |
| Water & Dust Resistance | - |
| Durability | - |
| Colors | Stellar Blue, Aurora Gold |
| Display | |
| Screen Size | 6.57-inch |
| Display Type | Flexible AMOLED (1.07B colors, 1400 nits HBM) |
| Resolution | FHD+ (2372 × 1080 pixels) |
| Refresh Rate | 120Hz Adaptive (60/90/120Hz) |
| Aspect Ratio | 22:10 |
| Pixel Density (PPI) | - |
| Brightness | - |
| Protection | AGC DT-Star D+ |
| Performance | |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 (6nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 |
| RAM Options | 8GB / 12GB LPDDR4X (Up to +12GB RAM Expansion) |
| Internal Storage Options | 128GB / 256GB UFS 2.2 |
| Expandable Storage | Yes, up to 1TB via microSD |
| Software & Features | |
| Operating System | Android 15 with ColorOS 15.0 |
| UI / Skin | ColorOS 15.0 |
| Special Features | 60-Month Fluency Protection, AI LinkBoost 3.0, AI Eraser 2.0, Spray Water Removal (vibrates to expel water from speakers). |
| Camera | |
| Main Camera | 50MP (f/1.8, 76° FOV, AF) |
| Secondary | 2MP Monochrome (f/2.4) |
| Features | AI Night Mode, Portrait, Dual-view Video, Underwater Mode, Google Lens, Doc Scanner |
| Video Recording | 1080p @ 60/30fps, 720p @ 120fps (Slo-mo) |
| Front Camera | 16MP (f/2.4) |
| Front Camera Features | AI Portrait Retouching, Screen Fill Light, Panorama, Time-lapse |
| Front Video Recording | 1080p @ 30fps |
| Audio & Multimedia | |
| Speakers | Dual Stereo Speakers |
| Audio Features | 300% Ultra Volume Mode, Dual Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No (Supports Type-C digital and analog headphones) |
| Video Formats Supported | MP4, MKV, AVI, 3GP, FLV |
| Connectivity | |
| Network | 5G (SA/NSA), 4G LTE, 3G, 2G |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | 5.4 (SBC, AAC, LDAC, aptX HD) |
| GPS | GPS, Beidou, GLONASS, Galileo, QZSS |
| NFC | Yes (360° Antenna) |
| IR Blaster | No |
| USB | Type-C 2.0 |
| Sensors & Security | |
| Fingerprint Sensor | In-display Optical |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Proximity, Ambient Light, E-compass, Accelerometer, Gyroscope |
| Battery | |
| Battery Capacity | 6,500mAh (Typical) / 6,310mAh (Rated) |
| Charging Type | USB Type-C |
| Charging Speed | 80W SUPERVOOC (1% to 54% in 30 minutes) |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | Yes (Wired) |
| Price & Availability | |
| Variants (RAM/Storage + Price) | - |
| Availability | OPPO Official Shopee/Lazada, Smart Online Store, and major retailers like Abenson/Electroworld. |

