Select up to 2 devices
Selected Device

HONOR X9d 5G
HONOR X9d 5G vs (Specs, Price & Features)
Compare HONOR X9d 5G vs side by side to find out which is better. Discover differences in specifications, price, performance, camera, battery, and more to find the best smartphone for your needs in the Philippines.
| Specs | HONOR X9d 5G |
|---|---|
| General | |
| Brand | Honor |
| Model | X9d 5G |
| Release Date | January 9, 2026 |
| Status | - |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Price | ₱18,999 |
| Build & Design | |
| Dimensions | 161.9 x 76.1 x 7.76 mm |
| Weight | 193g |
| Build Material | Aluminosilicate glass front, high-strength polycarbonate frame and back with "multilayer cushioning" shock absorption |
| Water & Dust Resistance | - |
| Durability | - |
| Colors | Reddish Brown (Vegan Leather), Sunrise Gold, Midnight Black, Forest Green |
| Display | |
| Screen Size | 6.79-inch |
| Display Type | AMOLED (1.07 billion colors, 100% DCI-P3) |
| Resolution | 1.5K (2640 x 1200 pixels) |
| Refresh Rate | 120Hz (Adaptive) |
| Aspect Ratio | 22:10 |
| Pixel Density (PPI) | - |
| Brightness | - |
| Protection | Ultra-tough tempered glass (SGS-certified 2.5m drop resistance), 6000 nits peak brightness, 3840Hz PWM Dimming |
| Performance | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4 (4nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.3GHz A720, 3x2.2GHz A720, 4x1.8GHz A520) |
| GPU | Adreno 810 |
| RAM Options | 8GB / 12GB (Up to 24GB with RAM Turbo) |
| Internal Storage Options | 256GB / 512GB |
| Expandable Storage | No |
| Software & Features | |
| Operating System | MagicOS 9.0 (based on Android 15) |
| UI / Skin | MagicOS 9.0 |
| Special Features | IP69K/IP68/IP66 Water & Dust Resistance, Rainproof Touch Control, AI Defocus Display, Magic Portal |
| Camera | |
| Main Camera | 108MP Ultra-Sensing Camera (f/1.75, OIS) |
| Secondary | 5MP Ultra-Wide (f/2.2) |
| Features | AI Motion Capture, Night Mode, Portrait, 10x Digital Zoom, HDR, Moving Photo |
| Video Recording | Up to 4K @ 30fps |
| Front Camera | 16MP (f/2.45) |
| Front Camera Features | AI Beautify, Portrait, Capture Smile, Gesture Control |
| Front Video Recording | 1080p @ 30fps |
| Audio & Multimedia | |
| Speakers | Dual Stereo Speakers (400% Volume Boost mode) |
| Audio Features | HONOR Sound 7.3, Hi-Res Audio |
| 3.5mm Jack | No (Audio via USB-C or Bluetooth) |
| Video Formats Supported | MP4, 3GP, MKV, WEBM |
| Connectivity | |
| Network | 5G, 4G LTE, 3G, 2G |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11 ax) |
| Bluetooth | 5.2 (Support for LDAC, aptX Adaptive) |
| GPS | GPS/AGPS, GLONASS, BeiDou, Galileo |
| NFC | Yes |
| IR Blaster | No |
| USB | USB-C 2.0 |
| Sensors & Security | |
| Fingerprint Sensor | Under-display (Optical) |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | - |
| Battery | |
| Battery Capacity | 8,300 mAh (Silicon-Carbon technology) |
| Charging Type | USB Type-C |
| Charging Speed | 66W HONOR SuperCharge |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | 7.5W Wired Reverse Charging |
| Price & Availability | |
| Variants (RAM/Storage + Price) | - |
| Availability | Mi Stores, Shopee, Lazada, TikTok Shop, and Globe/Smart Postpaid plans. |

