Select up to 2 devices
Selected Device

HUAWEI Mate X7
HUAWEI Mate X7 vs (Specs, Price & Features)
Compare HUAWEI Mate X7 vs side by side to find out which is better. Discover differences in specifications, price, performance, camera, battery, and more to find the best smartphone for your needs in the Philippines.
| Specs | HUAWEI Mate X7 |
|---|---|
| General | |
| Brand | HUAWEI |
| Model | Mate X7 |
| Release Date | November 25, 2025 |
| Status | - |
| SIM Type | Dual Nano-SIM (Dual Standby) |
| Price | ₱119,999 |
| Build & Design | |
| Dimensions | Folded: 156.8 x 73.8 x 9.5 mm | Unfolded: 156.8 x 144.2 x 4.5 mm |
| Weight | Approx. 236g |
| Build Material | Kunlun Glass 2 front, Aluminum frame, Vegan Leather or Nylon Fiber back; IP59 Dust/Water Resistance |
| Water & Dust Resistance | - |
| Durability | - |
| Colors | Black, Brocade White, Nebula Red, Sapphire Blue, Purple |
| Display | |
| Screen Size | Inner: 8.0-inch | Cover: 6.49-inch |
| Display Type | LTPO OLED, 1.07 Billion colors, HDR Vivid |
| Resolution | Inner: 2416 x 2210 px (412 PPI) | Cover: 2444 x 1080 px |
| Refresh Rate | 1–120Hz Adaptive |
| Aspect Ratio | 11:10 (Inner) | 20.3:9 (Cover |
| Pixel Density (PPI) | - |
| Brightness | - |
| Protection | Kunlun Glass 2 (Cover); Non-Newtonian impact-resistant layer (Inner) |
| Performance | |
| Chipset | Kirin 9030 Pro (5nm) |
| CPU | Octa-core (Up to 2.62 GHz) |
| GPU | Maleoon 920 |
| RAM Options | 12GB / 16GB / 20GB (Collector's Edition) |
| Internal Storage Options | 256GB / 512GB / 1TB |
| Expandable Storage | Up to 256GB via NM (Nano Memory) card |
| Software & Features | |
| Operating System | HarmonyOS 6.0 (China) / EMUI 16 (International |
| UI / Skin | HarmonyOS 6.0 / EMUI 16 |
| Special Features | Two-way Satellite Communication, Air Gestures, Multitasking Split-screen 3.0, AI Privacy Protection |
| Camera | |
| Main Camera | 50MP Ultra Lighting (f/1.4–f/4.0 Physical Variable Aperture, OIS) |
| Secondary | 40MP Ultra-Wide (f/2.2) + 50MP Periscope Telephoto Macro (3.5x Optical, OIS) |
| Features | XMAGE imaging, True-to-Colour Lens, 100x Digital Zoom, 8K Video |
| Video Recording | 4K @ 60fps, 1080p @ 960fps (Super Slow-mo) |
| Front Camera | 8MP (Cover) + 8MP (Inner) |
| Front Camera Features | AI Best Expression, 4K Selfie, Portrait Mode |
| Front Video Recording | 4K @ 30fps |
| Audio & Multimedia | |
| Speakers | Dual Stereo Speakers |
| Audio Features | HUAWEI Histen, Stereo Sound |
| 3.5mm Jack | No |
| Video Formats Supported | MP4, 3GP |
| Connectivity | |
| Network | 5G, 4G LTE, 3G, 2G |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | 6.0 (supports L2HC 3.0) |
| GPS | Dual-band GPS, AGPS, GLONASS, BeiDou (B1I+B1C+B2a+B2b), GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| IR Blaster | Yes |
| USB | USB-C 3.1 Gen 1 (DP 1.2 support) |
| Sensors & Security | |
| Fingerprint Sensor | Side-mounted |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Sensors | Barometer, Gravity, Gyroscope, Compass, Ambient Light, Hall Sensor |
| Battery | |
| Battery Capacity | 5,600 mAh (Collector's) / 5,525 mAh (Standard |
| Charging Type | USB Type-C 3.1 |
| Charging Speed | 66W HUAWEI SuperCharge |
| Wireless Charging | 50W Wireless SuperCharge |
| Reverse Charging | 7.5W Wireless / 5W Wired Reverse Charging |
| Price & Availability | |
| Variants (RAM/Storage + Price) | - |
| Availability | Available at HUAWEI Experience Stores and officialj online flagship stores |

