Select up to 2 devices
Selected Device

HONOR X5b Plus
HONOR X5b Plus vs (Specs, Price & Features)
Compare HONOR X5b Plus vs side by side to find out which is better. Discover differences in specifications, price, performance, camera, battery, and more to find the best smartphone for your needs in the Philippines.
| Specs | HONOR X5b Plus |
|---|---|
| General | |
| Brand | Honor |
| Model | X5b Plus |
| Release Date | April 2, 2025 |
| Status | Available |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Price | ₱4,999 |
| Build & Design | |
| Dimensions | 163.85 x 75.75 x 8.7 mm |
| Weight | 194 g |
| Build Material | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Water & Dust Resistance | Not officially rated |
| Durability | Basic splash resistance |
| Colors | Ocean Blue, Starry Purple, Midnight Black |
| Display | |
| Screen Size | 6.56 inches |
| Display Type | TFT LCD |
| Resolution | 720 x 1612 pixels (HD+) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Aspect Ratio | 20.15:9 |
| Pixel Density (PPI) | 269 PPI |
| Brightness | 530 nits (HBM) |
| Protection | Tempered glass |
| Performance | |
| Chipset | MediaTek Helio G36 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | IMG GE8320 |
| RAM Options | 4GB |
| Internal Storage Options | 256GB |
| Expandable Storage | Yes (microSDXC) |
| Software & Features | |
| Operating System | Android 14 |
| UI / Skin | MagicOS 8.0 |
| Special Features | HONOR RAM Turbo, multi-window support, app twin |
| Camera | |
| Main Camera | 50MP (f/1.8, wide) |
| Secondary | Auxiliary lens (typically for depth) |
| Features | LED flash, HDR, Panorama, Portrait (beauty/bokeh) |
| Video Recording | 1080p @ 30fps |
| Front Camera | 5MP (f/2.2) |
| Front Camera Features | Portrait, Face Recognition |
| Front Video Recording | 1080p @ 30fps |
| Audio & Multimedia | |
| Speakers | Mono speaker |
| Audio Features | Hi-Res Audio (supported) |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Video Formats Supported | MP4, 3GP, MKV, WEBM |
| Connectivity | |
| Network | 4G LTE, 3G, 2G |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, A-GPS |
| NFC | No |
| IR Blaster | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors & Security | |
| Fingerprint Sensor | Side-mounted |
| Face Unlock | 2D |
| Sensors | Accelerometer, proximity, light sensor |
| Battery | |
| Battery Capacity | 5,200 mAh |
| Charging Type | Wired |
| Charging Speed | 10W wired |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
| Price & Availability | |
| Variants (RAM/Storage + Price) | 4GB+256GB ₱4,999 |
| Availability | Available via Lazada, HONOR Experience Stores, and authorized retail partners nationwide. |

