Select up to 2 devices
Selected Device

OPPO A5x
OPPO A5x vs (Specs, Price & Features)
Compare OPPO A5x vs side by side to find out which is better. Discover differences in specifications, price, performance, camera, battery, and more to find the best smartphone for your needs in the Philippines.
| Specs | OPPO A5x |
|---|---|
| General | |
| Brand | Oppo |
| Model | A5x |
| Release Date | May 16, 2025 |
| Status | Available |
| SIM Type | Dual Nano-SIM |
| Price | ₱6,499 |
| Build & Design | |
| Dimensions | 165.71 x 76.24 x 7.99 mm |
| Weight | 193 g |
| Build Material | Glass front, high-strength plastic frame and back (360° Armour Body) |
| Water & Dust Resistance | IP65 (Dust-tight and splash resistant) |
| Durability | Military-Grade Shock Resistance (MIL-STD-810H) |
| Colors | Midnight Blue, Laser White |
| Display | |
| Screen Size | 6.67 inches |
| Display Type | IPS LCD (O-screen) |
| Resolution | HD+ (1604 x 720 pixels) |
| Refresh Rate | 90Hz (Adaptive 60/90Hz) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density (PPI) | 264 PPI |
| Brightness | 850 nits (Typical) / 1,000 nits (Peak) |
| Protection | Doubly-reinforced glass |
| Performance | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 1 (Refined 11nm) |
| CPU | Octa-core (Up to 2.1 GHz) |
| GPU | Adreno 610 |
| RAM Options | 4GB / 6GB / 8GB LPDDR4X (Supports RAM Expansion) |
| Internal Storage Options | 64GB / 128GB (UFS 2.1) |
| Expandable Storage | Yes, up to 1TB via dedicated microSD slot |
| Software & Features | |
| Operating System | Android 15 |
| UI / Skin | ColorOS 15.0 |
| Special Features | Splash Touch (remains responsive with wet hands), 300% Ultra Volume Mode, AI Eraser 2.0, Trinity Engine optimization, and IR Remote Control. |
| Camera | |
| Main Camera | 32MP Ultra-Clear Camera (f/1.8, PDAF, 5P lens) |
| Secondary | IR Sensor (Auxiliary lens) |
| Features | Night Mode, PRO, Panorama, Time-Lapse, Sticker, HI-RES, Google Lens |
| Video Recording | 1080p @ 30fps |
| Front Camera | 5MP (f/2.2) |
| Front Camera Features | AI Retouch, Portrait Mode, Night Mode, Screen Fill Light |
| Front Video Recording | 1080p @ 30fps |
| Audio & Multimedia | |
| Speakers | Mono (Bottom-firing) |
| Audio Features | 300% Ultra Volume Mode, Hi-Res Audio (Wired/Wireless) |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Video Formats Supported | MP4, 3GP, AVI, MKV, FLV |
| Connectivity | |
| Network | 4G LTE, 3G, 2G |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (Dual-band 2.4GHz/5GHz) |
| Bluetooth | 5.0 (Low Energy) |
| GPS | Beidou, GPS, GLONASS, Galileo, QZSS |
| NFC | No |
| IR Blaster | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors & Security | |
| Fingerprint Sensor | Side-mounted |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Sensors | Geomagnetic induction (Compass), Proximity, Accelerometer, Ambient Light, Infrared remote control |
| Battery | |
| Battery Capacity | 6,000 mAh (Typical) |
| Charging Type | Wired |
| Charging Speed | 45W SUPERVOOC (50% in ~36 minutes; 30% in 19 mins) |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | Yes (Wired) |
| Price & Availability | |
| Variants (RAM/Storage + Price) | 4GB + 64GB ₱6,499 4GB + 128GB ₱8,999 16GB (8+8) + 128GB ₱9,999 |
| Availability | Available at OPPO Brand Stores, Abenson, Electroworld, Shopee, and Lazada. Note: Often available via installment (Home Credit/Salmon). |

