Select up to 2 devices
Selected Device

OPPO Find X9 Ultra
OPPO Find X9 Ultra vs (Specs, Price & Features)
Compare OPPO Find X9 Ultra vs side by side to find out which is better. Discover differences in specifications, price, performance, camera, battery, and more to find the best smartphone for your needs in the Philippines.
| Specs | OPPO Find X9 Ultra |
|---|---|
| General | |
| Brand | Oppo |
| Model | Find X9 Ultra |
| Release Date | April 24, 2026 |
| Status | Available |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) |
| Price | ₱99,999 |
| Build & Design | |
| Dimensions | 163.16 x 76.97 x 9.10 mm |
| Weight | 236 g |
| Build Material | Glass front, Aluminum alloy frame, Vegan Leather or Glass back |
| Water & Dust Resistance | IP68 and IP69 (High-pressure/steam jet resistance) |
| Durability | - |
| Colors | Canyon Orange, Tundra Umber, Midnight Black |
| Display | |
| Screen Size | 6.82 inches |
| Display Type | Pro XDR LTPO AMOLED (10-bit, 1.07B colors) |
| Resolution | QHD+ (3168 x 1440 pixels) |
| Refresh Rate | 1Hz–144Hz Adaptive |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density (PPI) | 510 PPI |
| Brightness | 800 nits (Typical) / 3,500 nits (Peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Performance | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3nm) |
| CPU | Octa-core (Up to 4.61 GHz Oryon Gen 3 cores) |
| GPU | Adreno 840 |
| RAM Options | 12GB / 16GB LPDDR5X |
| Internal Storage Options | 512GB / 1TB (UFS 4.1) |
| Expandable Storage | No |
| Software & Features | |
| Operating System | Android 16 |
| UI / Skin | ColorOS 16 |
| Special Features | Hasselblad Master Mode, AI Eraser 3.0, AI Summary, Satellite Connectivity (select variants), and Advanced VC Liquid Cooling. |
| Camera | |
| Main Camera | 200MP Sony LYT-901 (1-inch type, f/1.5, OIS) |
| Secondary | Periscope 1: 200MP (3x Optical Zoom, f/2.2, OIS) | Periscope 2: 50MP (10x Optical Zoom, f/3.5, OIS) | Ultra-Wide: 50MP (f/2.0, 123° FOV, Macro) | Specialist: 3.2MP Multispectral Sensor (Danxia Color Sensor) |
| Features | - |
| Video Recording | 8K @ 30fps, 4K @ 120fps (Dolby Vision supported) |
| Front Camera | 50MP (f/2.4, AF) |
| Front Camera Features | AI Retouch, Night Mode, 4K Selfie Video |
| Front Video Recording | 4K @ 60fps |
| Audio & Multimedia | |
| Speakers | Dual Stereo Speakers (Tuned by Dolby Atmos) |
| Audio Features | Hi-Res Audio, Spatial Audio, 3-mic system |
| 3.5mm Jack | No |
| Video Formats Supported | MP4, MKV, AVI, HEVC |
| Connectivity | |
| Network | 5G (SA/NSA), 4G LTE, 3G, 2G |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | 6.0 |
| GPS | Dual-band (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes (360° support) |
| IR Blaster | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort support |
| Sensors & Security | |
| Fingerprint Sensor | In-display (Ultrasonic) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer, Color Spectrum |
| Battery | |
| Battery Capacity | 7,050 mAh (Silicon-Carbon Technology) |
| Charging Type | Wired & Wireless |
| Charging Speed | 100W SUPERVOOC |
| Wireless Charging | 50W AIRVOOC |
| Reverse Charging | Yes (10W Wireless) |
| Price & Availability | |
| Variants (RAM/Storage + Price) | 12GB + 512GB ₱99,999 |
| Availability | Pre-orders open April 24 with a free "Flagship Imaging Photography Box." Wide retail availability begins May 15, 2026, via Shopee, Lazada, and OPPO Brand Stores. |

