Select up to 2 devices
Selected Device

realme Note 80
realme Note 80 vs (Specs, Price & Features)
Compare realme Note 80 vs side by side to find out which is better. Discover differences in specifications, price, performance, camera, battery, and more to find the best smartphone for your needs in the Philippines.
| Specs | realme Note 80 |
|---|---|
| General | |
| Brand | Realme |
| Model | Note 80 |
| Release Date | March 9, 2026 |
| Status | - |
| SIM Type | Dual Nano-SIM |
| Price | ₱6,999 |
| Build & Design | |
| Dimensions | 167.2 x 76.6 x 7.94 mm |
| Weight | 197 g |
| Build Material | ArmorShell™ Structure (Reinforced plastic), Panda MN228 Glass Front |
| Water & Dust Resistance | - |
| Durability | - |
| Colors | Glacier Blue, Storm Black |
| Display | |
| Screen Size | 6.74 inches |
| Display Type | LCD (90.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | HD+ (720 x 1600 pixels) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density (PPI) | - |
| Brightness | - |
| Protection | Panda Glass MN228 |
| Performance | |
| Chipset | Unisoc T7250 (12nm) |
| CPU | Octa-core (Up to 1.8 GHz) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| RAM Options | 4GB (Up to 8GB with Dynamic RAM Expansion) |
| Internal Storage Options | 64GB / 128GB (eMMC 5.1) |
| Expandable Storage | Yes (Dedicated microSD slot) |
| Software & Features | |
| Operating System | Android 15 (realme UI 6.0) |
| UI / Skin | realme UI 6.0 |
| Special Features | IP54 Dust & Splash Resistance, MIL-STD-810H Shock Resistance, AI Eraser, 48-month Fluency Protection. |
| Camera | |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0 (Wide) with AF |
| Secondary | Flicker Sensor / Auxiliary Lens |
| Features | Night Mode, Portrait, Street, Panorama, Dual-view Video |
| Video Recording | 1080p @ 30fps |
| Front Camera | 5 MP, f/2.2 |
| Front Camera Features | AI Beauty, Portrait Mode, Screen Flash |
| Front Video Recording | 720p @ 30fps |
| Audio & Multimedia | |
| Speakers | Single Down-firing Speaker |
| Audio Features | 200% UltraBoom Volume Mode |
| 3.5mm Jack | Yes (3.5mm) |
| Video Formats Supported | MP4, 3GP, AVI, MKV, FLV |
| Connectivity | |
| Network | 2G / 3G / 4G LTE |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (2.4/5GHz) |
| Bluetooth | 5.2 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, Beidou |
| NFC | No |
| IR Blaster | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors & Security | |
| Fingerprint Sensor | Side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Magnetic Induction (E-compass), Light, Proximity |
| Battery | |
| Battery Capacity | 6,300 mAh (Massive Battery) |
| Charging Type | USB Type-C |
| Charging Speed | 15W Quick Charge |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
| Price & Availability | |
| Variants (RAM/Storage + Price) | - |
| Availability | Exclusively available online via TikTok Shop, Shopee, and Lazada. |

